Deň melanómu 2015

 

V týždni od 25. 5. 2015 do 29. 5. 2015 sa na Dermatovenerologickej ambulancii FNsP Nové Zámky konalo bezplatné vyšetrovanie znamienok v rámci prevencie ku Dňu melanómu. Počas tohto týždňa bolo vyšetrených 341 ľudí. Viac ako polovica z nich prišla na preventívne vyšetrenie po prvý raz v živote. Informáciu o prevencii sa väčšina ľudí dozvedela z miestnych novín Castrum Novum, za čo redaktorom dvojtýždenníka veľmi pekne ďakujeme.

Takmer u polovice vyšetrených sa v znamienkach našli dysplastické zmeny. Našlo sa pomerne dosť aktinických keratóz, niekoľko bazaliómov a bolo vyjadrené podozrenie aj na dva melanómy.

Zistili sme, že sa veľa ľudí snaží primerane chrániť pred slnkom či už pomocou opaľovacieho krému alebo oblečenia. Mnohí z nich sa snažia slnku úplne vyhýbať. Na jednej strane nás teší, že sa ľudia pred slnkom chránia, na druhej strane nás mrzí, že veľa z nich na pravidelné prehliadky nechodí.

Preto sa aj budúci rok budeme snažiť poskytnúť dostatok priestoru a času na bezplatné preventívne vyšetrenie, aby túto možnosť využili aj tí, ktorí to teraz nestihli. Netreba však zabúdať, že preventívne vyšetrenie znamienok Vám môže urobiť ktorýkoľvek kožný lekár a to po celý rok.


Dermatovenerologická ambulancia
Dermatovenerologické oddelenie


[created by Szenczi & Sloboda]
webmaster: webadmin@nspnz.sk