Neurochirurgická klinika telefón


Primár

MUDr. Martin Melišek

telefón: 035 / 691 2315

Vedúca sestra

Mgr. Mária Tarčoňová, dipl. sestra

telefón: 035 / 691 2821
  035 / 691 2703

Lokalizácia:
8. poschodie monobloku - východ

Neurochirugická klinika sa venuje chirurgickej liečbe ochorení centrálnej nervovej sústavy, tiež so zameraním na spondylochirurgiu. Ako jediné pracovisko v SR sa venujeme problematike neuromodulačnej liečby pacientov s ťažkou spasticitou.

V súčasnosti realizujeme komplexné spektrum neurochirurgických výkonov:

 1. Operácie nádorov mozgu a miechy – primárne a sekundárne, nádory mozočka, mozgových komôr, zápalová ochorenia CNS, úrazy hlavy a chrbtice, intra-extra medulárne nádory, nádory intraspinálne, extraspinálne.
 2. Endoskopické operácie hypofýz transnazálnym prístupom, endoskopia komorového systému (hydrocefalus, koloidné cysty).
 3. Spondylochirurgia – degeneratívne ochorenia všetkých úsekov chrbtice, výrastky na krčnej chrbtici, herniácie diskov, instability, spondylolistézy, skoliózy. Používame osvedčené prístupy, ale aj inovatívne miniinvazívne metódy. Rovnako sa venujeme aj chirurgii nádorov stavcov.
 4. Operácie periférnych nervov.
 5. Liečba spasticity intratekálnym podávaním Baclofenu, tzv. Baclofenová pumpa.

História a súčasnosť kliniky

Neurochirurgická klinika FNsP Nové Zámky vznikla v roku 1993. Jej zakladateľom a dlhoročným vedúcim bol prof. MUDr. Bruno Rudinský CSc., ktorý sa veľkou mierou pričinil o to, že toto pracovisko sa postupne stalo jedným z najvyhľadávanejších na Slovensku. Súčasný primár je MUDr. Peter Harangozó, ktorý pracuje na pracovisku od jeho vzniku.

Postupom času sa z Neurochirurgickej kliniky stalo pracovisko, ktoré poskytuje komplexnú neurochirurgickú starostlivosť najmä pre región juhozápadného Slovenska, ale vyhľadávajú ho pacienti z celej republiky.

Z historického hľadiska možno spomenúť, že naše pracovisko sa významným spôsobom zaslúžilo o rozvoj neurochirurgie a najmä spondylochirurgie na Slovensku. V spolupráci s Chemicko-technologickou fakultou STU sme v r. 2002 vyvinuli a do klinickej praxe zaviedli biokeramickú statickú náhradu intervertebrálneho disku v oblasti krčnej a driekovej chrbtice. Naše skúsenosti boli publikované aj v zahraničnej monografii. (Rudinsky B., Hill R., Kolejak K. - Anterior cervical interbody fusion with bioceramic cages: Initial experiences. In: Kaech D.L., Jinkins J.R.: Spinal Restabilization Procedures. Elsevier 2002, s. 249-255).

V r. 2006 bola vydaná publikácia: Spinálna chirurgia (Bruno Rudinský (Ed.)), v r. 2012: Spinálna chirurgia II (Bruno Rudinský (Ed.)).

Zúčastnili sme sa multicentrickej štúdie mobilnej náhrady intervertebrálneho disku v oblasti krčnej chrbtice. Výsledky štúdie boli publikované v Journal of Spine Surgery (Quality of Life Following Prestige LP Cervical Disc Arthroplasty in a Prospective Multicountry Study. International Journal of Spine Surgery, Vol. 13, No. 3, 2019, pp. 221–229, https://doi.org/10.14444/6030 International Society for the Advancement of Spine Surgery. Jan Stulik, MD, Marton Ronai, MD, Bruno Rudinsky, MD, Daniel Zarzycki, MD, Dariusz Latka, MD, Jiri Matejka, MD, Saleh Baeesa, MD, FRCSC, FAANS).

V rokoch 1997-2000 sme boli zaradení do multicentrickej štúdie zameranej na problematiku liečby pacientov s ťažkými úrazmi hlavy, ktorú koordinoval Aitken Neuroscience Institute v New Yorku, USA. Možno konštatovať, že v rokoch 1995-2000 sme mali dominantné postavenie v oblasti neurotraumatológie v rámci SR. Bolo to vďaka koordinácii neurotraumatologickej služby v regióne a špičkovej neurointenzívnej starostlivosti. Za naše výsledky pri realizácii projektu v regióne juhozápadného Slovenska sme získali ocenenie „Center of Excellence in the Treatment of Traumatic Brain Injury“.

Vybavenie pracoviska

Klinika disponuje dvomi moderne vybavenými operačnými sálami s operačnými mikroskopmi, C-ramenami, na ktorých ročne realizujeme cca 1200-1300 operačných výkonov. Klinika je situovaná na ôsmom poschodí monobloku FNsP Nové Zámky. Akútne stavy, resp. pacienti po operáciách mozgu sú hospitalizovaní na Klinike anestézie a intenzívnej medicíny, kde je zabezpečená neurointenzívna starostlivosť. Samozrejmosťou je využitie neuronavigácie, endoskopu a CUSA.

Počet izieb a postelí

Počet lôžok je 30

 • 1 nadštandardná izba s vlastným WC, sprchovým kútom, televíznym a rádiovým prijímačom, chladničkou, mikrovlnnou rúrou, rýchlovarnou kanvicou, klimatizáciou a skrinkou na odloženie osobných vecí
 • 1 dvojlôžková izba s toaletou
 • 9 3-lôžkových izieb s balkónom, každá s televíznym prijímačom, spoločnou toaletou na chodbe

Personálne obsadenie kliniky

 • 8 lekárov (6 so špecializáciou, 2 v predatestačnej príprave)
 • 13 zdravotných sestier
 • 1 dokumentačná sestra
 • 7 sanitárov

Pracovná doba lekárov: Po-Ne: 7,00-15,00 hod., 1 lekár v 24 hodinovej službe.

Ďalšie informácie

Návštevné hodiny
Doprava a parkovanie
Verejná lekáreň a zdravotnícke pomôcky
Predajne a občerstvenie
Bankomat

Fotogalérie a reportáže z podujatí

Medzinárodný deň sestier 2017
Špičková multidisciplinárna zdravotná starostlivosť umožnila zachrániť dva životy

[created by Szenczi & Sloboda]
webmaster: webadmin@nspnz.sk