Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky

GYNEKOLOGICKO-PÔRODNÍCKA KLINIKA

Informácie pre mamičky

GYNEKOLOGICKO-PÔRODNÍCKA KLINIKA

Informácie pre mamičkyTELEFÓNNY KONTAKT


PRIMÁR

MUDr. Judita Koprdová
035 / 691 2260


VEDÚCA PÔRODNÁ ASISTENTKA

PhDr. Bc. Miroslava Bednáriková, PhD.
miroslava.bednarikova@nspnz.sk
035 / 691 2197


TEL. ZOZNAM ODDELENIA


2. POSCHODIE MONOBLOKU

odd. gynekológie a rizikového tehotenstva,
pôrodná sála


3. POSCHODIE MONOBLOKU

odd. šestonedelia – Rooming-in (západ)

Blahoželáme k narodeniu Vášho dieťatka !

Včasné popôrodné obdobie je krásnym, ale aj náročným obdobím v živote ženy. Vaše telo aj myseľ prechádzajú významnými zmenami. Radi by sme Vám poskytli niekoľko užitočných rád, ktoré by sa Vám v tomto období mohli zísť.

Dojčenie

V prvých dňoch po pôrode  začína tvorba mlieka, ktoré je najvhodnejšou potravou pre Vaše dieťatko. Dojčenie odporúčame minimálne šesť mesiacov. Ak by sa Vám nedarilo, nevzdávajte sa, dieťatko na prsník opakovane prikladajte. V prípade ťažkostí s kojením alebo s prsníkmi sa smelo obráťte na náš personál, svojho gynekológa, prípadne laktačnú poradkyňu.

Častým problémom je počas dojčenia  výskyt ragád – bolestivých trhliniek na povrchu bradaviek. Spočiatku ich môžete ošetrovať tak, že necháte pár kvapiek materského mlieka zaschnúť za bradavke. Prípadne použite niektorý voľnopredajný krém na ošetrenie bolestivého miesta. V prvých dňoch môže rýchla tvorba mlieka vyvolať pocit plných, bolestivých prsníkov, až s tvorbou hrčiek.

Skúste prsia zohriať (teplá sprcha, solux, termovankúšiky) a nechať bábätko odsať mliečko. Ak je prsník príliš naliaty a dieťa nie je schopné bradavku chytiť, skúste mlieko odstriekať ručne sama alebo použite odsávačku. Masírovanie vzniknutých hrčiek môže byť bolestivé a zvyčajne predchádzajúce dva postupy (teplo a odsatie mlieka z celého prsníka) pomôžu na zmiernenie nepríjemných pocitov.

Pri začervenaní prsníka, zvýšenej teplote, hnisavom výtoku z bradavky,  navštívte svojho gynekológa. V tomto  prípade môže byť nutná antibiotická liečba.

Krvácanie

Krvácanie z rodidiel po pôrode a odchod očistkov by mali postupne slabnúť. Ich farba sa mení z červenej na hnedú, žltú až postupne úplne vyblednú.  Po niekoľkodňovej prestávke sa môže opakovane objaviť špinenie alebo krvácanie, celkovo by ste však nemala krvácať dlhšie ako 6-8 týždňov po pôrode.

Pri silnom krvácaní, krvácaní v kusoch – krvných zrazeninách- navštívte našu pohotovosť  alebo svojho gynekológa. Rovnako konajte aj v prípade ak očistky nepríjemne zapáchajú, máte silné bolesti v podbruší sprevádzané zvýšenou telesnou teplotou. Ak po pôrode nekojíte, prípadne u Vás bola zastavená tvorba mlieka, menštruácia sa zvyčajne dostaví do 4 až 6 týždňov od pôrodu.

Počas kojenia sa  menštruácia nemusí objaviť dlhodobo. Pokiaľ by však krvácanie začalo, kojenie neprerušujte, mlieko je naďalej najlepšou výživou pre Vaše dieťatko.

Starostlivosť o pôrodné poranenia

Počas šestonedelia je dôležité dodržiavať dôkladné hygienické opatrenia.  Vo včasnom období po pôrode sú vhodné jednorazové alebo sieťkované nohavičky, častá výmena hygienických vložiek, sprchovanie po vymočení  sa a po stolici.  Stehy pri šití pri vaginálnom pôrode sú vstrebateľné, spravidla sa uvoľnia  7 až 10 dní po pôrode.

Po uvoľnení stehov je možné pozorovať malé zmeny rany v oblasti kože (jemné rozídenie kože), pričom nejde o nič závažné, rana sa bez problémov zacelí a zahojí. V prípade, že je rana bolestivá,  začervenaná, sprevádzaná krvavým alebo hnisavým výtokom, naštívte svojho gynekológa alebo našu pohotovosť.

Ranu po cisárskom reze umývajte mydlom a vodou a dôkladne osušte. Hlavne v prípade hrubšej brušnej steny je dôležité udržiavať ranu a jej okolie suché.  Steh(y) po cisárskom reze spravidla odstraňuje Váš gynekológ  medzi 7. až 10.pooperačným dňom.

Vylučovanie

Prechod hlavičky pôrodnými cestami môže výnimočne spôsobiť ťažkosti s vyprázdňovaním sa, zadržiavanie alebo naopak nechcený únik moču. Tieto ťažkosti sú dočasné, rýchlo samé odznejú. Regenerácii a spevneniu svalov panvového dna pomáha pravidelné cvičenie.  Mnoho žien má v tehotenstve hemoroidy, ktoré sa  zhoršujú pri pôrode pre veľký tlak hlavičky na konečník.

Prejavujú sa ťažkosťami s vyprázdňovaním, svrbením, bolestivosťou či krvácaním.  Vhodné sú studené sprchy, dôkladné vysušenie prikladaním, lokálne ošetrovanie voľno predajnými preparátmi vo forme čapíkov a mastí. Pokiaľ ťažkosti pretrvávajú, doporučujeme konzultáciu s chirurgom ohľadom ďalšej liečby.

Sexuálny život

Pôrod môže znamenať aj čiastočnú zmenu v sexuálnom živote. Pôrodné poranenie, starostlivosť o dieťa, dojčenie so sebou prinášajú telesné aj duševné zmeny, ktorých dôsledkom môžu byť poruchy v sexuálnom živote. S jeho začiatkom je vhodné počkať do konca šestonedelia.

Prvé pohlavné styky môžu byť bolestivé aj kvôli nedostatočnému zvlhčeniu sliznice pošvy po pôrode. V tomto prípade je vhodné použiť prípravok na zvlhčenie vaginálnej sliznice alebo klasický lubrikačný gél. Ťažkosti ako strata libida, ťažšie dosahovanie orgazmu, bolestivosť v mieste šitia pôrodného poranenia, sa zvyčajne do roka po pôrode spontánne upravia. Vyžadujú trpezlivý a láskavý prístup zo strany oboch partnerov.

Antikoncepcia

Po  pôrode cisárskym rezom sa kvôli zvýšenému riziku komplikácií neodporúča ďalšie tehotenstvo skôr ako rok po narodení dieťatka. Je dobré zabezpečiť si  spoľahlivú antikoncepciu na toto obdobie. Okrem bariérovej antikoncepcie (prezervatív), sú vhodné aj vaginálne kapsuly so spermicídnym účinkom.

Počas  dojčenia je vhodná  tvz. gestagénová hormonálna  antikoncepcia  alebo zavedenie vnútromaternicového telieska (dostupné aj s hormonálnou zložkou). Samotné dojčenie nie je dostatočnou ochranou pred neželaným otehotnením. V prípade opakovaného pôrodu cisárskym rezom je možné vykonať sterilizáciu – bližšie informácie ohľadom žiadosti a postupu Vám povie Váš gynekológ.

Psychické zdravie

Ako čerstvá mamička prežívate obdobie najväčšej radosti, spojené s novými a nepoznanými potrebami Vášho dieťatka. Pomoc pri získavaní informácií ohľadom starostlivosti o bábätko Vám vedia poskytnúť najbližšie ženy vo Vašej rodine, Pomoc pri získavaní informácií ohľadom starostlivosti o bábätko Vám vedia poskytnúť najbližšie ženy vo Vašej rodine, okolí, ale aj mnohé publikácie či internet okolí, ale aj mnohé publikácie či internet.

Dvadsaťštyrihodinovú lásku a starostlivosť poskytujete bábätku ale v prvom rade Vy, a s tým súvisí aj nevyspatosť, únava a občas aj bezradnosť. Pokiaľ sa cítite po pôrode nadmerne unavená,  vyčerpaná, ste plačlivá, pravdepodobne  máte tvz. „Baby blues“. Ide o prechodné obdobie smútku, ktoré trvá najneskôr do odchodu z nemocnice.

Ak sa pridružia poruchy spánku, pocit zlyhania, vnútorný nepokoj alebo strata motivácie, ktoré pretrvávajú a stupňujú sa,  môže ísť o závažnejšie príznaky začínajúcej popôrodnej depresie. V tomto prípade vyhľadajte psychologickú alebo lekársku pomoc.

Fyzická regenerácia

Obdobie po pôrode dieťatka je aj fyzicky náročným obdobím. Zohýnate sa pri prebaľovaní dieťaťa, nosíte ho na rukách, držíte počas kojenia, kŕmenia. K celkovej regenerácii rodičiek napomáha aj cvičenie. Začínajte s jednoduchými cvikmi, náročnosť stupňujte podľa Vašich aktuálnych schopností, neprepínajte sily.

Okrem cvikov na posilnenie panvového dna môžete v prípade spontánneho pôrodu posilňovať aj brušné a chrbtové svalstvo. V prípade pôrodu cisárskym rezom ich začínajte precvičovať až po šestonedelí.

Užívanie liekov

Lieky, ktoré Vám predpíše lekár, môžete v období šestonedelia užívať. Na tlmenie bolesti je najvhodnejším liečivom paracetamolový prípravok. V tehotenstve aj počas dojčenia môžete používať určité antibiotiká. Pokiaľ ste v počas tehotnosti používali lieky na riedenie krvi, tieto treba aplikovať najčastejšie počas celého šestonedelia (presný postup určí hematológ, internista alebo gynekológ). Lieky na zníženie krvného tlaku užívajte pod dohľadom lekára.

Follow up

V prípade, že ste počas tehotnosti alebo včasného popôrodného obdobia vyžadovali starostlivosť lekára špecialistu, dodržujte prosím odporúčané kontroly (u internistu, hematológa, diabetológa, endokrinológa, chirurga, kardiológa,  psychiatra atď). Dodržujte prosím aj kontroly u gynekológa (zvyčajne 6 a 12 týždňov po pôrode).

Záver

Chceme sa Vám veľmi pekne poďakovať za dôveru a výber našej pôrodnice. Našou snahou je Vaša spokojnosť, preto uvítame každý podnet na zlepšenie nami poskytovaných služieb. Neváhajte nás kontaktovať v prípade dotazov, pripomienok či návrhov.


logo_biele

Nová nemocnica na Slovenskej ulici č.11 bola slávnostne otvorená 29. 4.1982. mala 795 lôžok. Presťahovaním sa oddelení do novopostavenej nemocnice na opačnom konci mesta, sa v priestoroch pôvodnej nemocnice na Kapisztóryho ulici vytvorili podmienky pre rekonštrukciu miestností pre nové oddelenia a oddelenia dovtedy sídliace mimo areál nemocnice. Bolo tu zriadených niekoľko poliklinických ambulancií.

Nová nemocnica bola vybudovaná s celkovým rozpočtovým nákladom 326 miliónov korún.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky © 2021