Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky

NEONATOLOGICKÁ KLINIKA

Monitory dychu pre bábätká

NEONATOLOGICKÁ KLINIKA

MONITORY DYCHU PRE BÁBÄTKÁ
TELEFÓNNY KONTAKT


PRIMÁR

MUDr. Klaudia Demová, PhD.
Pracovňa: 035 / 691 2202
Oddelenie: 035 / 691 2121
Lekárska izba: 035 / 691 2627
klaudia.demova@nspnz.sk

Pracovňa primára prízemie monobloku (východný trakt priestory kliniky FBLR)


VEDÚCA SESTRA

doc. PhDr. Gabriela Magyarová, PhD.
Pracovňa: 035 / 691 2227
Oddelenie: 035 / 691 2627
Oddelenie: 035 / 691 2827
gabriela.magyarova@nspnz.sk


TEL. ZOZNAM ODDELENIA


3. POSCHODIE MONOBLOKUNEONATOLOGICKÁ KLINIKA

FNsP, Slovenská 11 A
940 34 Nové Zámky

TELEFÓN
035 / 691 2827
035 / 691 2227

EMAIL
neonatal@nspnz.sk
MONITORY DYCHU PRE BÁBÄTKÁ

Neonatologická klinika, FNsP Nové Zámky  7. 10. 2019

Neonatologická klinika Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky dostala darom 20 kusov monitorov dychu značky Babysense od Nadácie Križovatka.

Klinika sa zapojila do projektu „Mamička, dýcham“, ktorého zmyslom je pomáhať vybaviť slovenské nemocnice monitormi dychu. Cieľom projektu je, aby bolo monitorom dychu vybavené v nemocniciach každé lôžko pre novorodencov a dojčatá. Riaditeľka Nadácie Križovatka Táňa Tomasch pri odovzdávaní daru povedala, že nadácia sa snaží podporovať všetkých tých, ktorí poskytujú starostlivosť o novorodencov a dojčatá. Neonatologická klinika v Nových Zámkoch má 45 lôžok, z ktorých je každé zabezpečené monitorovaním. Na úsekoch starostlivosti o fyziologických novorodencov a u novorodencov, ktorí boli na jednotách intenzívnej starostlivosti a sú už stabilizovaní pred prepustením, keď sa mamičky zaúčajú do starostlivosti sú monitory dychu vynikajúci pomocníci.

Ako každá technika aj táto sa časom poškodzuje, je preto nevyhnutné ju meniť za novú. „Chcem sa poďakovať Nadácii Križovatka a sponzorom, ktorí každoročne prispievajú na nákup monitorov dychu. Pre Neonatologickú kliniku je to cenný dar. Každé bábätko, ktoré u nás na oddelení leží má monitor dychu, bohužiaľ sa aj kazia, takže výmena je potrebná. Sme preto vďační za každý nový a funkčný monitor dychu,“ dodala primárka Neonatologickej kliniky MUDr. Klaudia Demová, PhD.

Neonatologická klinika zabezpečuje starostlivosť novonarodeným detičkám na všetkých úrovniach, podľa ich zdravotného stavu. Pre každé dieťatko je v postieľke pripravený monitor dýchania, ktorý sleduje dýchacie pohyby a pri ich vynechaní spustí zvukový alarm. Je to rovná platňa umiestnená pod bábätkom. Monitor dychu nielen stráži zástavu dychu, ale tiež nepravidelnosti dychu dieťatka a okamžite spustí alarm, aby tak privolal pomoc. Všetky mamičky pred odchodom do domáceho prostredia absolvujú kurz praktického oživovania novorodenca pri neočakávanom zlyhaní životných funkcií a dostanú takzvanú KARTU PRVEJ POMOCI, ktorú na klinike pripravili pre tento účel. Pozrieť si ju môžete na webovej stránke kliniky venovanej rodičom.

Monitor dychu si môžete zapožičať aj vo Verejnej lekárni Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky.

VIDEO zo slávnostného odovzdávania monitorov dychu

OHLASY V MÉDIÁCH:

TV Nové Zámky: Odovzdávali monitory dychu (00:00:17)
ujszo.com: Koraszülött csecsemőknél életmentő lehet a légzésfigyelő készülék


logo_biele

Nová nemocnica na Slovenskej ulici č.11 bola slávnostne otvorená 29. 4.1982. mala 795 lôžok. Presťahovaním sa oddelení do novopostavenej nemocnice na opačnom konci mesta, sa v priestoroch pôvodnej nemocnice na Kapisztóryho ulici vytvorili podmienky pre rekonštrukciu miestností pre nové oddelenia a oddelenia dovtedy sídliace mimo areál nemocnice. Bolo tu zriadených niekoľko poliklinických ambulancií.

Nová nemocnica bola vybudovaná s celkovým rozpočtovým nákladom 326 miliónov korún.

Posledné príspevky

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky © 2021