Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky

NEONATOLOGICKÁ KLINIKA

Nové kreslá na klokankovanie bábätiek

NEONATOLOGICKÁ KLINIKA

NOVÉ KRESLÁ NA KLOKANKOVANIE BÁBÄTIEK
TELEFÓNNY KONTAKT


PRIMÁR

MUDr. Klaudia Demová, PhD.
Pracovňa: 035 / 691 2202
Oddelenie: 035 / 691 2121
Lekárska izba: 035 / 691 2627
klaudia.demova@nspnz.sk

Pracovňa primára prízemie monobloku (východný trakt priestory kliniky FBLR)


VEDÚCA SESTRA

doc. PhDr. Gabriela Magyarová, PhD.
Pracovňa: 035 / 691 2227
Oddelenie: 035 / 691 2627
Oddelenie: 035 / 691 2827
gabriela.magyarova@nspnz.sk


TEL. ZOZNAM ODDELENIA


3. POSCHODIE MONOBLOKUNEONATOLOGICKÁ KLINIKA

FNsP, Slovenská 11 A
940 34 Nové Zámky

TELEFÓN
035 / 691 2827
035 / 691 2227

EMAIL
neonatal@nspnz.sk
NOVÉ KRESLÁ NA KLOKANKOVANIE BÁBÄTIEK

Neonatologická klinika FNsP Nové Zámky  19. 11. 2019

Uplynulú nedeľu sme si pripomenuli svetový deň predčasne narodených detí. Tento deň je venovaný detičkám, ktoré na svet prišli skôr, ako bol ich termín pôrodu. Starostlivosť o nezreláčikov a ich maminy poskytuje len šesť perinatologických centier na Slovensku, pričom jedno z nich je aj vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Nové Zámky.

Každoročne sa pri tejto príležitosti vysvietia na purpurovo dominanty v mestách po celom svete. Aj tento rok sa k nim pridalo mesto Nové Zámky, ktoré v dňoch 15. – 17. 11. 2019 rozsvietilo budovy Mestského úradu a Kina Mier.

Tento sviatok slávia aj detičky a ich maminy na neonatologickej klinike vo FNsP Nové Zámky. Tohto roku dokonca o čosi slávnostnejšie. Klinika si od firmy BAZÉNY SK, s.r.o., oficiálny distribútor produktov ALBIXON, prevzala zdravotné kreslá na klokankovanie bábätiek. „Chceli by sme touto cestou priniesť radosť tým, ktorí to najviac potrebujú v každodennom živote a súčasne aj uľahčiť prácu personálu spomenutej kliniky v zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti pre tých, ktorí sú nám najcennejší. Veríme, že náš dar určený pre metódu klokankovanie detí bude dlhodobo slúžiť, prispeje k modernizácií metód aj priestoru kliniky, a v neposlednom rade bude spríjemňovať pobyt detičkám s mamičkami. Využívaním danej metódy v širšom a modernejšom štýle obohatí túto kliniku o vyšší a rýchlejší nárast pozitívnych ukazovateľov v zdravotnom stave bábätiek aj maminiek na oddelení neonatológie,“ dodal Martin Bogdán, konateľ spoločnosti BAZÉNY SK, s.r.o., oficiálny distribútor produktov ALBIXON.

Klokankovanie je jedna z foriem materskej starostlivosti u predčasne narodených detí. Princíp spočíva v tom, že sa nahé bábätko položí na obnažený hrudník mamičky alebo otecka, obaja sa prikryjú a trávia spolu neoceniteľné chvíle. Detičky sú uložené v bezprostrednom kontakte koža na kožu. Klokankovanie prispieva k lepšej väzbe medzi bábätkom a jeho rodičmi, detičky majú menej často výpadky dýchania, lepšie prospievajú, mamičky sú sebaistejšie v starostlivosti. Platí pritom, že čím viac času bábätko takto trávi v telesnej blízkosti svojich rodičov, tým lepšie.

„Za našich najmenších pacientov a ich rodičov mi dovoľte vyjadriť úprimné poďakovanie sponzorovi za skvelý dar. Klokankovanie bábätiek má veľké množstvo pozitív, ako pre dieťa tak i pre matku,“ uzavrela primárka Neonatologickej kliniky FNsP Nové Zámky MUDr. Klaudia Demová, PhD.

Svetový deň predčasne narodených detí


logo_biele

Nová nemocnica na Slovenskej ulici č.11 bola slávnostne otvorená 29. 4.1982. mala 795 lôžok. Presťahovaním sa oddelení do novopostavenej nemocnice na opačnom konci mesta, sa v priestoroch pôvodnej nemocnice na Kapisztóryho ulici vytvorili podmienky pre rekonštrukciu miestností pre nové oddelenia a oddelenia dovtedy sídliace mimo areál nemocnice. Bolo tu zriadených niekoľko poliklinických ambulancií.

Nová nemocnica bola vybudovaná s celkovým rozpočtovým nákladom 326 miliónov korún.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky © 2021