Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky

NEONATOLOGICKÁ KLINIKA

Spoločne pre deti narodené priskoro

NEONATOLOGICKÁ KLINIKA

SPOLOČNE PRE DETI NARODENÉ PRISKORO
TELEFÓNNY KONTAKT


PRIMÁR

MUDr. Klaudia Demová, PhD.
Pracovňa: 035 / 691 2202
Oddelenie: 035 / 691 2121
Lekárska izba: 035 / 691 2627
klaudia.demova@nspnz.sk

Pracovňa primára prízemie monobloku (východný trakt priestory kliniky FBLR)


VEDÚCA SESTRA

doc. PhDr. Gabriela Magyarová, PhD.
Pracovňa: 035 / 691 2227
Oddelenie: 035 / 691 2627
Oddelenie: 035 / 691 2827
gabriela.magyarova@nspnz.sk


TEL. ZOZNAM ODDELENIA


3. POSCHODIE MONOBLOKUNEONATOLOGICKÁ KLINIKA

FNsP, Slovenská 11 A
940 34 Nové Zámky

TELEFÓN
035 / 691 2827
035 / 691 2227

EMAIL
neonatal@nspnz.sk
SPOLOČNE PRE DETI NARODENÉ PRISKORO

Neonatologická klinika, FNsP Nové Zámky  17. 11. 2020

Opäť je tu 17. november, Sve­tový deň pred­časne narodených detí. V tomto roku sa nesie pod heslom Spoločne pre deti narodené priskoro – záleží nám na budúcnosti (Together for babies born too soon – Caring for the future).

Tento deň si postupne pripomína viac ľudí. Pripájajú sa k aktivitám na podporu predčasne narodených detí a na podporu ich rodičov. Občianske združenie Malíček aj tento rok spolu s mamičkami a dobrovoľníkmi, ktorí sú v ňom spojení myšlienkou pomoci a podpory, vytvorilo balíčky v rámci pomoci Mamy mamám. Ak ste o tejto aktivite ešte nepočuli, ide o maminky nezrelých detí, ktoré už vyrástli a opustili brány nemocnice. Tieto maminky pomáhajú zostaviť balíček, do ktorého vkladajú svoje venovania pre rodičov, ktorí majú svoje drobné bábätko ešte v nemocnici.

Balíčky prišli aj od klientov Zariadenia sociálnych služieb Sympathy n. o. z Jasovej. Už v októbri ich doručili úhľadne zabalené. Sympatické seniorky uháčkovali pre predčasne narodené bábätká nádherné usmievavé chobotničky, ktoré potešia nejedného drobčeka v inkubátore, keď bude jeho drobná rúčka hľadať, čo by mohla uchopiť. A títo malí bojovníci veru radi nájdu každú hadičku, napríklad tú, ktorá im pomáha dostať mlieko do bruška a snažia sa ju vytiahnuť. Chobotničky sú preto nielen potešením pre dieťatko, ale aj pomocou pri starostlivosti oň.

K podpore sa pripojil aj tím Happy Baby s ich partnerom TESCO Fred&Flo, ktorí pre mamičky najmenších detí, na tento deň pripravili drobné „cestovné“ balíčky, ktoré sú užitočné vždy, keď je treba ísť s bábätkom z bytu von.

Symbolické pripomienkové predmety pripravil aj personál Neonatologickej kliniky v Nových Zámkoch, aby mali detičky, keď vyrastú, drobnú spomienku na svoj prvý Deň predčasne narodených detí.

Mesto Nové Zámky sa tak, ako po predchádzajúce roky, pridalo k podpore najmenších nasvietením na farbu, ktorú za „svoju“ prevzali podporovatelia nezrelých detí na celom svete, na purpurovo. V roku 2020 k Mestskému úradu a Kinu Mier pribudne v Nových Zámkoch v purpurovej aj pešia zóna.

Veľká podpora prišla od rodičov ešte raz. Rodičia šikovnej Katky a Matúška a rodičia statočného Jakubka, teda malých veľkých bojovníkov, ktorí sa narodili nezrelí, napísali príbeh, aby všetkých povzbudili. Príbehy veľmi radi pridávame na stránku pre rodičov a všetkých, ktorí sa s láskou starajú o predčasne narodené deti: „Príbehy z inkubátora“ a pridávame pár slov z ich listov.

KATKA A MATÚŠKO

„…Z Katky sa stala škôlkarka, keďže je tomu už 5 úžasných rôčkov, čo nám hlavne vďaka vašej pomoci a starostlivosti, robí každý deň radosť, je už v predškolskej triede. Do škôlky chodí veľmi rada. Tešíme sa každej novej básničke a pesničke. Stále rada kreslí a tancuje. Píše aj ľavou aj pravou rukou. A Matúško? Keby že nevieme, ani by sme nepovedali, že je narodený tak veľmi predčasne. Musí byť neustále v pohybe, všade vylezie, skáče, behá, vymýšľa. Jazyk sa mu pomaličky rozväzuje. Slovíčka si síce skracuje, ale hlavne, že on vie, čo potrebuje povedať…“

JAKUBKO

„…Mal som síce len 850g ale bol som bojovník hneď od začiatku…aj keď boli začiatky veľmi ťažké, vedel som že musím všetko prekonať, pretože doma ma čaká maminka s ockom a braček ktorý sa na mňa veľmi tešil… Navštevoval som veľa doktorov, ale vždy ma chválili že som šikovný a pekne rastiem…Teraz mám už krásne dva rôčky, som zdravý a veľmi šikovný…“

Všetkým predčasne narodeným bábätkám a ich rodinám želáme veľa zdravia, veľa krásnych spoločných zážitkov a úprimnú radosť zo života.

List o Katke a Matúškovi
List od Jakubka

Príbehy z inkubátora
ZSS Sympathy
OZ Malíček


logo_biele

Nová nemocnica na Slovenskej ulici č.11 bola slávnostne otvorená 29. 4.1982. mala 795 lôžok. Presťahovaním sa oddelení do novopostavenej nemocnice na opačnom konci mesta, sa v priestoroch pôvodnej nemocnice na Kapisztóryho ulici vytvorili podmienky pre rekonštrukciu miestností pre nové oddelenia a oddelenia dovtedy sídliace mimo areál nemocnice. Bolo tu zriadených niekoľko poliklinických ambulancií.

Nová nemocnica bola vybudovaná s celkovým rozpočtovým nákladom 326 miliónov korún.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky © 2021