#KávičkaNaMalíčka

24 septembra, 2022
Kavicka-na-malicka-Fb-IG-titulka.jpg

Káva silná čierna, osladená cukrom alebo zjemnená mliekom, každý si tú svoju šálku dopraje niekoľkokrát denne. Nie všetci však vedia, že najväčšími „fanúšikmi“ kofeínu sú predčasne narodené deti, ktoré po narodení dostanú dávku kofeínu predstavujúcu pre dospelého človeka vypitie 25 káv. Pri príležitosti blížiaceho sa Dňa kávy si ju spoločne v dňoch 24. 9. – 2. 10. doprajme s príchuťou pomoci, spolupatričnosti a lásky k tým najmenším a najzraniteľnejším, ktorí o svoje miesto na tomto svete musia neľahko bojovať, a to aj s pomocou kofeínu. Kde? Vo vašej obľúbenej kaviarni, ktorá venuje 25% výťažok z tohto kávového týždňa perinatologickému centru vo vašom meste.

 

Kofeín ako významný stimulant

Prvý októbrový deň patrí medzi obľúbené „sviatky“ všetkých milovníkov kávy. Jej hlavná zložka, kofeín, je pre človeka významným stimulantom, ktorý zlepšuje funkcie životne dôležitých orgánov, povzbudzuje činnosť organizmu vrátane centrálnej nervovej sústavy. Vďaka kofeínu sa zlepšuje vitalita srdca, mozgu, pľúc a odporúčaná dávka pre dospelého človeka by nemala prekročiť 350 – 400 mg kofeínu za deň.

V prípade predčasne narodených detí podporuje srdcovú činnosť, pomáha zvyšovať krvný tlak, zlepšuje okysličovanie organizmu, urýchľuje odpájanie od dýchacích prístrojov a pôsobí protizápalovo. Kofeín u týchto detí navyše zlepšuje ich dlhodobú prognózu, podporuje priaznivý neurologický vývoj a vďaka svojim účinkom je jedným z najčastejšie používaných liekov na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre novorodencov na celom svete.

Osveta života rodín s predčasniatkami

„ Predčasne narodené dieťa nie je „len“ malý novorodenec ,“ objasňuje skorý príchod na svet každého 13. dieťaťa na Slovensku Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ malíček, ktoré už 11 rokov poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku a, okrem iného, svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o problematike predčasne narodených detí. „ Predčasný pôrod so sebou nesie viacero problémov, s ktorými sa musia tieto deti pasovať a mnohé z nich si do svojich životov nesú malé či závažné následky tohto skorého príchodu na tento svet. Aj vďaka kofeínu im však moderná medicína pomáha, aby sa základné životné funkcie naštartovali a maximalizovali ich šance na plnohodnotný život,“ hovorí predsedníčka združenia, ktorá je taktiež mamou predčasne narodeného syna v 26. týždni tehotenstva .

Aj z tohto dôvodu sa OZ malíček rozhodlo tento rok „ osláviť“ Medzinárodný deň kávy v kontexte problematiky predčasniatok, a to zapojením 13 lokálnych kaviarní v 6 slovenských mestách, v ktorých sídlia perinatologické centrá. Pridať sa môže každý – stačí, ak si doprajete dúšok kávy v týchto kaviarňach a 25 % z ceny každej predanej šálky poputuje na toto oddelenie, v ktorom začínajú predčasne narodené deti svoj statočný boj o život. „Pretože predčasne narodené deti sú tí najmenší bojovníci, pre ktorých je kofeín doslova životabudičom ,“ dodala ku kampani pri príležitosti Dňa kávy Ľ. Kaiserová.

 

Partner projektu pre Nové Zámky

Café Trieste (Caffe Trieste, Turecká 24, 940 02 Nové Zámky)

 

Projekt môžete podporiť aj finančne (do poznámky uveďte perinatologické centrum, pre ktoré príspevok smerujete):

Pomáhajte finančne (darujme.sk)

logo_biele

Nová nemocnica na Slovenskej ulici č.11 bola slávnostne otvorená 29. 4.1982. mala 795 lôžok. Presťahovaním sa oddelení do novopostavenej nemocnice na opačnom konci mesta, sa v priestoroch pôvodnej nemocnice na Kapisztóryho ulici vytvorili podmienky pre rekonštrukciu miestností pre nové oddelenia a oddelenia dovtedy sídliace mimo areál nemocnice. Bolo tu zriadených niekoľko poliklinických ambulancií.

Nová nemocnica bola vybudovaná s celkovým rozpočtovým nákladom 326 miliónov korún.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky © 2021