Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky

NEONATOLOGICKÁ KLINIKA

Purpurový deň predčasne narodených 2017

NEONATOLOGICKÁ KLINIKA

PURPUROVÝ DEŇ PREDČASNE NARODENÝCH 2017
TELEFÓNNY KONTAKT


PRIMÁR

MUDr. Klaudia Demová, PhD.
Pracovňa: 035 / 691 2202
Oddelenie: 035 / 691 2121
Lekárska izba: 035 / 691 2627
klaudia.demova@nspnz.sk

Pracovňa primára prízemie monobloku (východný trakt priestory kliniky FBLR)


VEDÚCA SESTRA

doc. PhDr. Gabriela Magyarová, PhD.
Pracovňa: 035 / 691 2227
Oddelenie: 035 / 691 2627
Oddelenie: 035 / 691 2827
gabriela.magyarova@nspnz.sk


TEL. ZOZNAM ODDELENIA


3. POSCHODIE MONOBLOKUNEONATOLOGICKÁ KLINIKA

FNsP, Slovenská 11 A
940 34 Nové Zámky

TELEFÓN
035 / 691 2827
035 / 691 2227

EMAIL
neonatal@nspnz.sk
PURPUROVÝ DEŇ PREDČASNE NARODENÝCH 2017

Neonatologická klinika FNsP Nové Zámky, mesto Nové Zámky,  17. 11. 2017

17. november, Svetový deň predčasne narodených detí, je venovaný detičkám, ktoré na svet prišli skôr, ako bol ich termín pôrodu. Na Slovensku sa takýchto detí narodí približne 9% z 55 tisíc porodených. Starostlivosť tým najmenším, extrémne maličkým a nezrelým detičkám a ich mamičkám sa v SR poskytuje v šiestich perinatologických centrách, jedno z nich je i vo FNsP v Nových Zámkoch.

Spolu s predčasne narodenými detičkami si tento deň pripomínajú všetci, ktorí sa s láskou a obetavosťou o ne starajú, maminky, oteckovia, babičky i deduškovia, lekári, sestričky a celý ďalší tím pracovníkov v zdravotníctve; ale i ďalší odborníci: logopédi, psychológovia, pedagógovia, no i kamaráti, spolužiaci… všetci, ktorým záleží na tom, aby predčasne narodené detičky a ich rodiny mali krajší zajtrajšok.

Každý rok sa pri tejto príležitosti vysvietia na purpurovo dominanty v mestách na celom svete. V roku 2017 sa k nim po prvý krát pridali aj Nové Zámky a v dňoch 16.- 19. 11. 2017 na purpurovo rozsvietili Mestský úrad.

Tento sviatok oslávili aj všetky detičky a ich mamičky, ktoré trávili sviatok vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Nových Zámkoch.

Mamy mamám, takto možno nazvať myšlienku zo srdca: mamičky nezreláčikov, ktoré sú už doma so svojim dieťatkom, pripravili pre detičky a ich rodiny, ktoré sú ešte hospitalizované v nemocnici, balíček s drobným darčekom a venovaním, kde prezradili i to, aké „veľké“ bolo ich bábätko, keď sa narodilo. Toto prepojenie spolupatričnosti dodáva silu a nádej všetkým rodičom, ktorí očakávajú veľký deň, kedy spolu so svojim synčekom či dcérkou opustia brány nemocnice a pôjdu domov.

K tejto myšlienke sa pridali i deti a pani učiteľky z materskej škôlky Lúky – Vráble. Projekt Deti deťom, ktorý pripravili, prepojil srdiečka tých maličkých statočných bojovníkov v inkubátoroch a „veľkých“ škôlkarov, ktorí pripravili na výzdobu a pre každé hospitalizované predčasniatko anjelika so srdiečkom a veľké farebné motýliky, ktoré priniesli na novorodenecké pracovisko veľa veselých pestrých farieb ako symbol nádeje a detskej radosti.

Nielen Neonatologická klinika sa vyzdobila vo farbách. Pri príležitosti Dňa predčasne narodených občianske združenie Malíček každoročne organizuje odovzdávanie prestížneho ocenenia „Purpurové srdce“ v troch kategóriách. V kategórii osobnosť Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti ním bola ocenená primárka Neonatologickej kliniky FNsP Nové Zámky, MUDr. Klaudia Demová, PhD. za dlhodobú prácu pre novorodeniatka, množstvo protokolov a edukačných materiálov, za prezentácie na domácich a zahraničných konferenciách a za aktívny prístup v celoslovenských i zahraničných projektoch. Pri preberaní ocenenia na pôde Primaciálneho paláca v Bratislave sa poďakovala celému kolektívu spolupracovníkov a predchádzajúcemu prednostovi kliniky, ako vo svojej reči uviedla jej „láskavému i prísnemu učiteľovi“ prof. MUDr., Františkovi Bauerovi, PhD.

Deň nezreláčikov je sviatok, ktorý si s láskou a úctou k malým bojovníkom pripomíname a vážime si prácu a obetavosť všetkých, ktorí pomáhajú mamičkám a ich detičkám od tehotenstva cez pôrod, starostlivosť po pôrode, počas pobytu v nemocnici i po prepustení domov a želáme pre všetkých veľa zdravia a radosti do ďalších dní.

Dnes24: Nové Zámky sa zahalia do purpurovej farby
OZ Malíček
Príbehy z inkubátora


logo_biele

Nová nemocnica na Slovenskej ulici č.11 bola slávnostne otvorená 29. 4.1982. mala 795 lôžok. Presťahovaním sa oddelení do novopostavenej nemocnice na opačnom konci mesta, sa v priestoroch pôvodnej nemocnice na Kapisztóryho ulici vytvorili podmienky pre rekonštrukciu miestností pre nové oddelenia a oddelenia dovtedy sídliace mimo areál nemocnice. Bolo tu zriadených niekoľko poliklinických ambulancií.

Nová nemocnica bola vybudovaná s celkovým rozpočtovým nákladom 326 miliónov korún.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky © 2021