MUDr. Martin Melišek
martin.melisek@nspnz.sk
035 / 691 2315
Mgr. Mária Tarčoňová, dipl. sestra
maria.tarconova@nspnz.sk
035 / 691 2821
035 / 691 2703
Neurochirurgická klinika FNsP Nové Zámky vznikla v roku 1993. Jej zakladateľom a dlhoročným vedúcim bol prof. MUDr. Bruno Rudinský CSc., ktorý sa veľkou mierou pričinil o to, že toto pracovisko sa postupne stalo jedným z najvyhľadávanejších na Slovensku. Neskôr prebral vedenie MUDr. Peter Harangozó, ktorý bol primár v rokoch 2018-2021. Dnes vedie kliniku MUDr. Martin Melišek
Za obdobie od r. 1993 sa nám podarilo vybudovať špičkové neurochirurgické pracovisko, ktoré poskytuje špecializovanú neurochirurgickú starostlivosť v regióne juhozápadného Slovenska s počtom cca 1 mil. obyvateľov. Okrem toho naše pracovisko vyhľadávajú pacienti z cca 60 okresov SR.
Od začiatku činnosti sme postupne rozšírili paletu neurochirurgických výkonov. Poskytujeme špecializovanú neurochirurgickú starostlivosť vo všetkých oblastiach neurochirurgie – nádory mozgu a miechy, cievne ochorenia mozgových ciev, zápalové ochorenia CNS chirurgickej povahy, vrodené ochorenia CNS, úrazy hlavy a poranenia periférnych nervov, degeneratívne ako aj traumatické ochorenia chrbtice. Ako jediné pracovisko v SR sa venujeme problematike neuromodulačnej liečby pacientov s ťažkou spasticitou.
Ročne je na Neurochirurgickej klinike operovaných v priemere 1 200 pacientov. Za 25 rokov len v Nových Zámkoch sme operovali cca 35 000 pacientov. Počas celého obdobia sme patrili medzi popredné neurochirurgické pracoviská v SR.
V spolupráci s Chemicko-technologickou fakultou STU sme vyvinuli a do klinickej praxe zaviedli biokeramickú statickú náhradu interverberálneho disku v oblasti krčnej chrbtice. Naše skúsenosti boli publikované aj v zahraničnej monografii. (Rudinsky B., Hill R., Kolejak K. Anterior cervical interbody fusion with bioceramic cages : Initial experiences. In: Kaech D.L., Jinkins J.R.: Spinal Restabilization Procedures. Elsevier 2002, s.249-255)
Ako jediné pracovisko v SR sme sa zúčastnili multicentrickej a multinacionálnej štúdie mobilnej náhrady intervertebrálneho disku v oblasti krčnej chrbtice. Výsledky štúdie boli publikované v Journal of Spine Surgery (Quality of Life Following Prestige LP Cervical Disc Arthroplasty in a Prospective Multicountry Study. International Journal of Spine Surgery, Vol. 13, No. 3, 2019, pp. 221–229. https://doi.org/10.14444/6030 _International Society for the Advancement of Spine Surgery. JAN STULIK, MD,1 MARTON RONAI, MD,2 BRUNO RUDINSKY, MD,3 DANIEL ZARZYCKI, MD,4 DARIUSZ LATKA, MD,5 JIRI MATEJKA, MD,6 SALEH BAEESA, MD, FRCSC, FAANS).
V rokoch 1997-2000 sme boli ako jediné neurochirurgické pracovisko v rámci SR aj ČR zaradení do multicentrickej a multinacionálnej štúdie zameranej na problematiku liečby pacientov s ťažkými úrazmi hlavy, ktorú koordinoval Aitken Neuroscience Institute v New Yorku. Možno konštatovať, že v rokoch 1995-2000 sme mali dominantné postavenie v oblasti neurotraumatológie v rámci SR. Bolo to vďaka koordinácii neurotraumatologickej služby v regióne a špičkovej neurointenzívnej starostlivosti. Za naše výsledky pri realizácii projektu v regióne juhozápadného Slovenska sme získali ocenenie „ Center of Excellence in the Treatment of Traumatic Brain Injury“.
V tomto období sme pripravili telemedicínsky projekt, ktorý sme (ako jediné pracovisko v rámci SR) realizovali a prevádzkovali prepojením nemocníc v regióne pomocou ISDN liniek s možnosťou urgentných aj neurgentných konzultácií s našim pracoviskom. Naše skúsenosti s projektom, ktorý nemal v okolitých krajinách žiadnu porovnateľnú aplikáciu, sme prezentovali aj prostredníctvom videokonferencie (telemostu) Nové Zámky-Košice na ISTEP 2000 (International Symposium on Telemedicine and Teleeducation in Practice, Košice).
Naša odborná aktivita podnietila výbor Slovenskej neurochirurgickej spoločnosti, že nás poveril v r. 2000 organizáciou medzinárodného kongresu (International Congres of Slovak Neurosurgical Society and Interim Meeting of Central European Neurosurgical Society). Kongresu sa zúčastnilo cca 200 lekárov a zdravotných sestier z 10 krajín Európy.
V r. 2006 bola vydaná publikácia: Spinálna chirurgia (Bruno Rudinský (Ed.)), v r. 2012: Spinálna chirurgia II (Bruno Rudinský (Ed.)).
Členovia kolektívu sa pravidelne zúčastňujú odborných podujatí a stáží doma aj v zahraničí. Viacerí lekári absolvovali špecializačnú skúšku z neurochirurgie, viacerí rovnako doktorandské štúdium.
Od roku 2000 sme pravidelne organizovali Spine Week, workshop v spolupráci s fa. BBraun, kde sme školili mladých spondylochirurgov z celého Slovenska, za účasti špičkových odborníkov zo zahraničia. Zásadným spôsobom sme ovplyvnili rozvoj spondylochirurgie v SR.
Kolektív Neurochirurgickej kliniky v spolupráci s viacerými pracoviskami Fakultnej nemocnice a pracoviskami Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, riešil 2 výskumné úlohy financované z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, zamerané na problematiku degeneratívnych ochorení krčnej chrbtice (Výskum optimalizácie výberu medzistavcových náhrad a hodnotenie spinálnej geometrie na základe modelu krčnej chrbtice) a problematiku 3D zobrazovania v neurochirurgii (Výskum zlepšenia možností priestorovej orientácie pri operácii mozgu na základe syntézy viacerých modalít v reálnom čase).
Veľmi významným prínosom realizácie VÚ bolo zásadné zlepšenie infraštruktúry, technického vybavenia 2 operačných sál, ktoré svojím, vybavením boli porovnateľné s pracoviskami v ČR.
Ako prvé neurochirurgické pracovisko v SR sme sa začali aktívne venovať problematike neuroendoskopie, včítane operácií nádorov hypofýzy endoskopicky transnazálne. V tejto metodike zdarne pokračujeme a veľmi reálne plánujeme začať aj endoskopické operácie v spinálnej oblasti (hernie diskov)
Dnes pracuje v kolektíve Neurochirurgickej kliniky 10 lekárov (6 atestovaných, 4 neatestovaní v príprave), 12 sestier, 7 sanitárov. K dispozícii je 30 lôžok s TV prijímačom, z toho jedna nadštandardná izba, nemocnica ako aj oddelenie prechádza rekonštrukciou, po jeho realizácii budú k dispozícii moderne zariadené, nové priestory.
Pri klinike funguje neurochirurgická ambulancia, kde prebiehajú konzultácie a indikácie k operačnej liečbe
K dispozícii sú 2 operačné sály, plne vybavené, dva operačné mikroskopy, CUSA, endoskop na kraniálne operácie, neuronavigácia. Naďalej poskytujeme aj akútnu starostlivosť pri poraneniach chrbtice, miechy ako aj poraneniach hlavy a mozgu. Tu významne kooperujeme s Klinikou anestézie a intenzívnej medicíny.