Tinea capitis. Keď padanie vlasov nie je len bežné vypadávanie

S častým svrbením, šupinatými ložiskami a lámajúcimi sa vlasmi sa stretávajú najmä deti, ale nie je výnimkou ani u dospelých. O tomto infekčnom ochorení vlasovej časti hlavy spôsobenom mikroskopickými hubami hovorí dermatovenerologička MUDr. Michaela Marková z FNsP Nové Zámky. Približuje príznaky, možnosti liečby aj to, čo môže nastať, ak pacient vyhľadá lekára neskoro.
O aké ochorenie ide?
Tinea alebo inak-dermatofytóza je infekčné ochorenie vyvolané mikroskopickými keratinofilnými hubami, ktoré postihujú pokožku hlavy a kožné adnexy ( štruktúry). Dermatofytózy patria ku jedným z najbežnejších kožných ochorení v populácii. Tinea capitis je dermatofytóza, ktorá postihnuje vlasatú časť hlavy, obočie a riasy.
Čo toto ochorenie spôsobuje? Keďže ide o mykotické ochorenie – môžete v krátkosti prosím charakterizovať hubu, ktorá ho spôsobuje?
Tinea capitis je vyvolaná mikroskopickými keratinofilnými hubami. V našich končinách medzi najčastejších zástupcov patrí zoofilný Microsporum canis ( rezervoárom je mačka), antropofilný Trichophyton tonsurans a Trichophyton benhamiae( rezervoárom je morča).
Prečo postihuje práve vlasatú časť hlavy?
Keratín patrí do skupiny fibrilárnych bielkovín, ktoré sú súčasťou adnexov, ako sú vlasy, obočie, riasy a zrohovatelá vrstva pokožky hlavy. Keratinofilné dermatofyty sú schopné metabolizovať takýto keratín a živia sa ním. Týmto spôsobom parazitujú na kožných adnexoch, ktoré majú vysoký obsah tejto bielkoviny.
Ako ho možno získať? Musím sa niekde „nakaziť“ alebo si ochorenie takpovediac privodím aj sám?
Prenos je možný priamym kontaktom s infikovaným jedincom alebo zvieraťom eventuelne kontaminovaným predmetom ( najčastejšie hrebeň, čiapka, uterák, osobné veci a pod.)
U koho je ochorenie najčastejšie? Môže sa vyskytnúť v rôznych vekových skupinách? Prečo sú práve deti najnáchylnejšie?
Toto ochorenie častejšie postihuje detskú populáciu hlavne v prebubertálnom veku. Mnohí vedci si tento jav vysvetľujú napríklad fungistatickými vlastnosťami mazu u pubertálnych a dospievajúcich jedincov. Samozrejme dospelý jedinec ale nie je výnimkou, ak dieťa je nakazené fungálnym ochorením, priamym kontaktom sa môže ochorenie preniesť aj naňho.
Deti, vzhľadom k tomu, že sú súčasťou väčších kolektívov ( škôlky a školy), je u nich prenos častejší. Deti si mnohokrát vymieňajú medzi sebou oblečenie, používajú a požičiavajú si uteráky a pod.
Čo okrem vlasov táto infekcia postihuje? Môže sa v rámci tela rozšíriť?
Áno, je možný prenos infekcie napríklad na tvárovú časť, kde sú riasy a obočie. V rámci tela sa môže rozšíriť napríklad na krk alebo hrudník. Pri vážnejších prípadoch aj na celé telo.
Aké sú prejavy? Pri čom by sme mali spozornieť?
Dermatofytózy majú veľmi pestrý, ale zároveň charakteristický klinický obraz. Infekcia najčastejšie začína ako oválne ložisko s pityriaziformným olupujúcim sa povrchom. Pri zápalových formách môžu byť súčasťou ložiska aj papuly, pustuly a hnisavé drobné ložiská, ktoré môžu spôsobiť preriedenie alebo úplnú stratu vlasov v postihnutej lokalite. Vlasy sú často lámavé od korienkov.
Stupňujú sa prejavy? Môže sa stať, že pacient príde aj o vlasy? Je ich strata definitívna, alebo po vyliečení narastú?
Ak sa ochorenie včas nezachytí, nesprávne sa diagnostikuje, alebo sa nelieči, môže progredovať. Vzhľadom k tomu, že ochorenie postihuje pokožku hlavy, vlasové folikuly a aj samotné vlasy, pri neliečených formách môže dôjsť aj ku úplnej strate vlasov. Pri závažnej chronickej forme môže dokonca dôjsť aj ku jazviacej alopécii. Nutná je včasná diagnostika a liečba.
Vypadávanie vlasov – do istej miery, je prirodzené, vlasy strácame stále. Je však rozdiel pri ich strate pri tejto infekcii? Je pri nej strata vlasov značná, keď k nej dôjde?
Vypádavanie vlasov pri tinei je jedným z prvotných príznakov. Najčastejšou formou je lokalizovaná strata vlasov v mieste ložísk. Najčastejšie dochádza ku infekcii vlasového folikulu, postihnuté sú vlasové korienky a tým sa narúša štruktúra vlasov. Vlasy sú krehké a lámu sa. Infekcia rovnako spôsobuje aj zápal a podráždenie pokožky hlavy, dochádza ku začervenaniu a svrbeniu. V prípade závažnejších foriem, ako je napríklad hnisavý zápal-kerion, môže sa v mieste infekcie vytvoriť absces a ten môže spôsobiť trvalú stratu vlasov v postihnutých oblastiach.
Aké iné prejavy okrem padania vlasov sprevádzajú toto ochorenie?
Jedným z najčastejších prejavov tiney capitis patrí vypadávanie vlasov v oblastiach s kruhovým alebo oválnym tvarom v mieste postihnutia pokožky. Vlasy sa vo väčšine prípadov lámu od korienkov. V týchto miestach je pokožka jemne šupinatá a podráždená.
Svrbenie je jedným z hlavných príznakov. Najčastejšie sa svrbenie objavuje v mieste postihnutia. Svrbenie vedie ku škriabaniu pokožky hlavy a tým napomáha infekcii sa ďalej šíriť.
Začervenanie/zápal pokožky- pokožka hlavy v postihnutých oblastiach môže byť červená, podráždená a citlivá. V niektorých prípadoch sa môže v mieste postihnutých ložísk objaviť mierny opuch, ktorý môže byť na dotyk bolestivý.
Akým spôsobom sa ochorenie diagnostikuje? Sú na to nejaké konkrétne testy?
Diagnóza tinea capitis sa zvyčajne stanovuje na základe klinického obrazu, klinických príznakov a doplnkových diagnostických testov, ktoré nám vedia potvrdiť prítomnosť dermatofytov. Medzi diagnostické metódy patrí najmä mikrobiologické a kultivačné vyšetrenie. Na diagnostiku sa používa vzorka šupiniek z kapilícia alebo priamo z vlasov. Spóry a hýfy môžu byť viditeľné pod mikroskopom, čo nám priamo dokazuje prítomnosť infekcie. V niektorých prípadoch sa využíva aj Woodova lampa ( UV svetlo), ktorá napomáha diagnostikovať niektoré druhy hýf. Napríklad Microsporum canis floreskuje pod Woodovou lampou na žltozeleno. V diagnostike Woodova lampa skôr napomáha pri podozrení na infekciu.
Ak nie je možné infekciu diagnostikovať, alebo sa infekcia nepotvrdila a aj napriek tomu, má lekár vyslovené podozrenie na toto ochorenie, je možné pristúpiť aj ku biopsii pokožky. Odoberá sa malá vzorka tkaniva na histologické vyšetrenie.
Po stanovení diagnózy – ako prebieha liečba?
Vzhľadom k tomu, že lokálne antimykotiká neprenikajú vo väčšine prípadov do vlasového folikulu, je liekom voľby pri potvrdení diagnózy perorálne antimykotikum. Lokálne antimykotiká účinkujú zväčša na okolitú postihnutú pokožku hlavy a skôr napomáhajú celkovým antimykotikám v liečbe. Celkovo podávané antimykotiká a lokálnu liečbu dopĺňajú dôležité režimové opatrenia- používanie šampónov s antimykotickými účinkami, dezinfekcia hrebeňov, dezinfekcia čiapok, pokrývok hlavy, uterákov a pod. Nemožno opomenúť ani vyšetrenie domáceho zvieraťa ( ako rezervoárom infekcie) veterinárom.
Ako dlho trvá liečba?
Liečba obvykle pri ľahších prípadoch trvá 4-8 týždňov. Liečbu upravuje následne lekár podľa klinického obrazu. V niektorých prípadoch je nutná úprava dávky antimykotika alebo úprava dĺžky liečby.
Môže sa po vyliečení ochorenie vrátiť? Zostáva naň pacient „náchylnejší“?
Áno, tinea capitis patrí medzi infekčné ochorenia, ktoré sa aj po preliečení môžu vrátiť, ak nie sú splnené určité podmienky prevencie.
Medzi najčastejšie patrí:
- Nedostatočná dĺžka liečby.
- Opätovný kontakt s infikovanou osobou alebo infikovaným zvieraťom.
- Neúplné dodržanie prevencie ( použitie rovnakej čiapky bez predchádzajúcej dezinfekcie a pod.).
- Nedostatočná osobná hygiena.
- Znížená imunita jedinca ( najmä u detí je riziko opätovného výskytu vyššie ako u dospelých)
Počas liečby – má pacient nejaký špeciálny režim? (okrem teda brania liekov) , ako pristupovať k osobnej hygiene pri umývaní vlasov, používaní vlasových prípravkov, česaní, farbení pri starších ročníkoch a podobne? Je potrebné nejaký špeciálny režim dodržiavať aj po tom, ako infekcia odznie?
Medzi základné režimové opatrenia patrí pravidelná dezinfekcia osobných vecí, ako sú hrebene, čiapky, šatky a posteľná bielizeň. Je nutné vyhýbať sa kontaktu s infikovanými osobami alebo zvieratami počas a po liečbe. Udržiavať pokožku hlavy suchú a čistú.
Ak pacient nevyhľadá lekára – je šanca, že infekcia sama odznie, alebo je to skôr naopak, jeho stav sa zhoršuje?
Ak sa ochorenie nelieči, môže viesť k viacerým komplikáciám a trvalým následkom. Pri neliečeným formách sa stav jedinca zhoršuje, zápal pokožky sa prehlbuje a spôsobuje hnisavý zápal vlasového folikulu- kerion. Ten vedie ku trvalej jazve, alebo strate vlasov. Infekcia je vysoko nákazlivá a môže sa rozšíriť na okolité časti hlavy, dokonca aj na iné časti tela. Ak sa infekcia nelieči u daného jedinca je vysoko pravdepodobné, že infekcia sa rozšíri aj na iných členov domácnosti. Neliečená tinea spôsobuje chronické svrbenie a zápach pokožky hlavy. Pokožka, ktorá je infikovaná dermatofytmi, spôsobuje dlhodobý zápal, ktorý môže viesť ku sekundárnym bakteriálnym infekciám kože.
Vráti sa kvalita vlasov na pôvodnú úroveň, ako pred ochorením?
Obnova kvality vlasov po preliečení tiney závisí od viacerých faktorov ako sú napríklad závažnosť infekcie, štádium diagnostiky, včasnosti liečby. V niektorých prípadoch sa vlasy obnovia do pôvodnej kvality, zatiaľ čo v tých ťažších prípadoch môže viesť infekcia ku trvalým následkom. Na to , aby sa vlasy vrátili na pôvodnú úroveň je nutné včasné a účinné liečenie danej infekcie. Znížiť trvanie infekcie včasnou diagnostikou a včasnou terapiou je alfou a omegou v záchrane vlasov. U detí je obnova vlasov rýchlejšia ako u starších jedincov. Celková liečba závisí aj od zdravotného stavu organizmu a správnej starostlivosti o vlasy. Je nutné používanie jemných šampónov, nepoužívať farby na vlasy, ochrana pred UV žiarením a iné.
MUDr. Michaela Marková