Materské mlieko očkovaných žien chráni novorodencov

9 februára, 2022
Materske-mlieko-ockovanych-zien-chrani-novorodencov.jpg
Materské mlieko očkovaných žien chráni novorodencov pred ochorením Covid-19.

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Nové Zámky rodilo 39 žien, ktoré boli v čase pôrodu choré na Covid-19. Z tohto počtu malo šesť pacientok ťažký priebeh covidu, jedna mu v závere minulého roka podľahla. Viac o tejto téme prezradila gynekologička MUDr. Judita Koprdová v rozhovore pre MY Nové Zámky.

 

Je tehotná žena ohrozenejšia než tá, ktorá nie je v druhom stave?

„U tehotných žien nie je riziko, že ochorejú na Covid, vyššie. Horšie je, že vyššia pravdepodobnosť, že budú mať komplikovaný priebeh ochorenia. Je pravdepodobnejšie, že budú musieť ísť do nemocnice, prípadne že skončia na jednotke intenzívnej starostlivosti, vyššie riziko nutnosti pripojenia na umelú pľúcnu ventiláciu a žiaľ, aj väčšie riziko úmrtia. Je to kvôli zmenám v imunintnom systéme tehotných žien.

No na príťaž sú aj ďalšie pridružené problémy ako je cukrovka či vysoký krvný tlak pred alebo počas tehotenstva, obezita, ale aj vyšší vek než 35 rokov. Žien v tomto veku zas nie je tak málo. V niektorých prípadoch bolo uvádzaným rizikovým stavom aj viacplodové tehotenstvo. Ohrozenejšie sú aj tie, ktoré sa covidom infikujú v poslednom trimestri.“

 

Aké komplikácie hrozia pri tehotenstve s covidom?

„Hrozí, že rodičke sa narodí dieťa s nižšou pôrodnou hmotnosťou. Častejšie hrozí odumretie plodu v maternici. Je tu aj riziko predčasného pôrodu, aj kvôli covidu, keď treba budúcu matku zachraňovať.“

 

Je to riziko vyššie u niektorého z variant koronavírusu?

„Pri delta variante koronavírusu stúpa riziko odumretia plodu v maternici až päťnásobne. Pri ne-delta variantoch to bolo dvojnásobné riziko.“

 

Spomínali ste, že Covid bol treťou najčastejšou nepôrodníckou diagnózou, s ktorou prišli tehotné ženy do nemocnice. Ktoré sú ešte častejšie?

„Najčastejšou sprievodnou diagnózou je tehotenská cukrovka a druhou najčastejšou je preeklampsia, jej príčinou sú zmeny ciev placenty, kvôli ktorému sa plodu môže dostávať menej krvi a kyslíku.“

 

Mala by sa tehotná žena nejak zvlášť chrániť pred ochorením?

„Viem, že sa to už omieľa dokola, no pomáha očkovanie. Aj počas tehotenstva či kojenia je bezpečné. Počas druhého stavu doporučujeme aj tretiu, posilňujúcu dávku. No väčšina zo žien, ktoré v posledných mesiacoch rodila, neboli očkované, keďže krátko pred tým než otehotneli nebola vakcína ešte tak dostupná. Ako prevencia je samozrejme dôležitá aj známa zásada „rúško – odstup – ruky“ a hygiena. No mám pocit, že väčšina ľudí je už unavená z dodržiavania týchto postupov.“

 

Môže mať tehotná žena nejaké výraznejšie vedľajšie účinky očkovania?

„Veľká zahraničná štúdia ukázala, že u žien po očkovaní nie je žiadne väčšie riziko potratu, ani predčasného pôrodu, ani mŕtvorodenosti v porovnaní s neočkovanou populáciou tehotných.“

 

Môže sa Covid preniesť aj na plod resp. na už narodené dieťa?
Môžu sa protilátky na dieťa po prekonaní covidu resp. po očkovaní preniesť?
Pri pôrode je dôležité dýchanie. Čo v prípade, že má rodička ťažký covid a problémy s dýchaním?
Ako funguje hospitalizácia na gynekologicko-pôrodníckom oddelení v Nových Zámkoch?

 

Odpovede na tieto a ďalšie otázky sa dočítate v článku na tomto odkaze:

 

> GYNEKOLOGICKO-PÔRODNÍCKA KLINIKA

logo_biele

Nová nemocnica na Slovenskej ulici č.11 bola slávnostne otvorená 29. 4.1982. mala 795 lôžok. Presťahovaním sa oddelení do novopostavenej nemocnice na opačnom konci mesta, sa v priestoroch pôvodnej nemocnice na Kapisztóryho ulici vytvorili podmienky pre rekonštrukciu miestností pre nové oddelenia a oddelenia dovtedy sídliace mimo areál nemocnice. Bolo tu zriadených niekoľko poliklinických ambulancií.

Nová nemocnica bola vybudovaná s celkovým rozpočtovým nákladom 326 miliónov korún.

Posledné príspevky

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky © 2021