Poznáte vermikompost?

Pacienti Psychiatrického oddelenia sa pod vedením ergoterapeuta Bc. Gabriela Annusa začali orientovať pri pracovnej terapii environmentálnym smerom.
Pri pohľade z okna sa nám vynárajú pekné spomienky na posledné slnečné dni jesene, kedy pacienti nášho Psychiatrického oddelenia spolu s personálom založili vermikompost.
Potrebovali na to plastovú nádobu s objemom 65l, listy ovocných stromov, lipy, pokosenú trávu, kartón, trochu zeminy, vodu, samozrejme dobrú náladu pri spoločnej činnosti a Dendrobeny. Čo je vlastne Dendrobena a vermikompost?
Dendrobena je druh dážďovky, ktorý sa využíva aj ako rybárska návnada. My sme ich pozvali aby nám pomohli premeniť náš organický odpad na výživný kompost.
Vermikompost teda vzniká zo spomenutej hmoty za približne 6-7 mesiacov, pomocou dážďoviek, ktoré sa potešia aj kuchynskému odpadu a občasnej vlahe, ktorú im vieme dodať pomocou ručného postrekovača. Ďalší dôležitý faktor je teplota v rozmedzí 5-25 stupňov. Výhody vermikompostu:
- Bohatý na živiny.
- Zlepšuje pôdnu štruktúru, zvyšuje prevzdušnenie a kapacitu zadržiavania vody v pôde.
- Podporuje rast rastlín, stimuluje klíčenie semien aj celkový vývoj rastlín.
- Potláča choroby, rastliny sú odolnejšie voči škodcom a patogénom.
- Premieňa biologický odpad, ktorý by inak skončil na skládkach a znižuje potrebu umelých hnojív.
Čo dodať na záver? Už sa spolu s pacientmi tešíme na jar, kedy si tieto informácie, postupy a účinnosť overíme v praxi a s našimi priaznivcami sa stretneme pri ďalšom environmentálnom projekte… Nechajte sa prekvapiť!
Bc. Gabriel Annus, ergoterapeut



















